COR-TEN çelik yaygın olarak tüm dünyada kullanılan oldukça kullanışlı bir çelik türüdür. COR-TEN çelikleri ;  (weathering steels, corrosion resistant), paslandırılmış çelikler, eskitme çelikler,  veya PATINAX olarak da bilinen yumuşak çelik ve düşük karbonlu çeliklere göre yüksek korozyon direnci gösteren çeliklerdir. Bu çelikler ASTM spesifikasyonlarında A242 , A588 olarak sınıflandırılabilmektedir. Konvansiyonel çeliklerin mekanik özelliklerinin %30 daha fazlasını gösteren COR-TEN çelikleri yapı çeliklerinde kalınlıktan dolayı çelik ağırlığı azaltılmıştır. 6 ay kadar atmosfere maruz kaldığında yüzeyinde sıcak bir koyu kahve tonunda, pas görünümlü estetik bir tabaka oluşur. Bu tabaka korozyonun metal yüzeyinde davam etmesini engellediğinden COR-TEN çelikleri boyamaya ve pahalı pas önleyici bakıma ihtiyaç duyulmaz. Fakat boyanarak kullanılması durumunda, boyanın koruyucu ömrü sıradan çeliklerdeki boya uygulamalarına kıyasla daha uzun ömürlü olur. Boyama sürecinde oluşan hatalar, COR-TEN’in pas engelleme özelliği sayesinde boya ömrü uzamış ve ekonomik avantaj sağlanmış olur.

     COR-TEN çelikleri ; atmosfer korozyonuna karşı gösterdiği  yüksek direnç ile boya ve vernik gibi koruyucu kaplama kullanılmasının önüne geçerek çevre dostu ve uzun ömürlü bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır. Yüksek akma mukavemeti (akma dayanımı 355-960 MPa), imkanı ile petrokimya endüstrisinde sıkılıkla tercih edilmesi gibi çeşitli özelliklere sahiptir. COR-TEN malzemeler tüm kaynaklama yöntemleriyle kaynaklanabilir. Ayrıca ince kalınlıktaki malzemeler puntalama yöntemi ile kaynaklanabilir.

    COR-TEN çeliklerinin kullanım alanları oldukça geniştir. Sıklıkla tercih edildiği kullanım alanları arasında; köprüler, su boruları, binalarda dış cephe uygulamaları,  tarım araçları, demiryolu vagonları, petrol kuyuları, liman inşaatları, petrokimya ekipmanları, konteyner, baca ve açık havada sergilenecek sanatsal çalışmalarda, peyzaj düzenlemelerinde, dekoratif bahçe aksesuarları olarak, dekorasyon amaçlı iç ve dış mekanlar da ve mimari projelerde kullanılmaktadır.