Thyssenkrupp Steel Europe Heavy Plate Unit ürünleri olan XAR aşınma plakaları, N-A-XTRA / XABO ve PERFORM grubu  yüksek mukavemetli çelikleri tam zamanında istenilen yer ve zamanda Thyssenkrupp fabrikası adına tam yetkiyle ASKON DEMİR ÇELİK A.Ş. olarak Türkiye’nin her köşesine en hızlı şekilde teslimat ve hizmet verilmektedir. Kişiye özel çözüm mantığıyla her türlü teknik resme göre çeliklerimiz lazer, oksijen, plazma, dik işlem, kaynak, delme, büküm işlemleriyle müşterilerimize en uygun şekilde hizmet verilmektedir. Ürünlerimiz fabrika tarafından Made in Germany by Thyssenkrupp Steel Europe şeklinde markalanmaktadır.  Plakalarımızın yüzey kalitesi, doğrusallık ve kenar düzgünlüğü her müşterinin vazgeçilmez isteklerini yerine getirmektedir. Ayrıca satış konusunda da gerek fabrika yetkilileri gerekse yerleşik organizasyondaki satış temsilcilerimiz marifetleriyle müşterilerimize hızlı bir şekilde hizmet vermektedirler. Thyssenkrupp Steel Europe Heavy Plate Unit ürünleri XAR aşınma plakaları, N-A-XTRA / XABO ve PERFORM yüksek mukavemetli çelikleri Türkiye’de üretilemeyen ve mutlaka ithal edilmesi gereken endüstriyel çeliklerdir. Hitap ettiğimiz sektörler şu şekildedir; ağır makine sanayi, iş makinaları üretimi, çimento ve asfalt fabrikaları, taş ve kum ocakları, madenler, termik santraller, baraj inşaatları, araç üstü vinçler, çöp ve hurda kamyonları gibi birçok alanda kullanılan ve çeşitli amaçlara uygun değişik kalitede ürünlerimizi kısaca açıklayalım.


N-A-XTRA / XABO Çelikleri ve Özellikleri Nelerdir?

N-A-XTRA ve XABO çelikleri, Avrupa’ da ilk olarak 40 yıl önce üretilmişlerdir. Günümüzde 1100 MPa akma mukavemetine sahip 3 - 100 mm aralığındaki kalınlıklarda üretilmektedir. En başarılı kullanım alanları ticari araçlar ve mobil vinçlerdir ayrıca, madencilik ekipmanları, basınçlı kaplar ve boru hatlarında da kullanılmaktadır.

N-A-XTRA ve XABO çelikleri ağır yüklü yapılarda kullanıldığında kalınlıktan tasarruf edilerek daha hafif binalar yapılması konusunda hayli avantajlı çeliklerdir. St52 yerine N-A-XTRA kullanıldığında kalınlıktan elde edilen tasarruf %50 iken XABO kullanıldığında bu tasarruf %70 gibi bir orandadır. Yüksek mukavemet çeliklerindeki bir diğer avantaj ise kaynak esnasında kullanılan sarf malzemelerin azalması ve daha düşük kaynak maliyetleri ilave avantajlarıdır. Yasal düzenlemeler sonucunda gelen kısıtlamalara bakıldığında ticari araç ve mobil vinç üretimindeki boyutlar, aks yükleri ve toplam ağırlıklar düşünüldüğünde araç hafifliği oldukça önem kazanmaktadır. Yüksek mukavemetli çelikler sayesinde 1200 tona yük kaldırabilen vinç üretimleri söz konusu olmuştur.

N-A-XTRA ve XABO çelikleri yüzey kalitesi için kumlanmış ve astarlanmış olarak teslim edilir. Düşük çinkolu silikat astar genellikle 12-18mikron kalınlığında uygulanmaktadır. Astarlanmış plakalar lazerde sıkıntısız bir şekilde kesilebilmektedir. İnorganik içerik kaynaklanmaya uygun olup boyanın temizlenmesine gerek yoktur.


N-A-XTRA Çeliği Teknik Özellikleri Nelerdir?

N-A-XTRA 700 kolay işlenebilen en yaygın sertleştirilmiş ve temperlenmiş çelikler arasında yer almaktadır. En az 700 MPa akma mukavemet değerine sahip olup , -60 dereceye kadar üstün tokluk özelliğine sahiptir. Üstün tokluk değeri sayesinde daha fazla ısı girişi ve daha uzun soğutma süresi t8/5 ile kaynaklanma imkanı sağlamaktadır.  Kimyasal kompozisyonu sayesinde soğuk şekillendirmeye ve tüm genel kaynak yöntemlerine yatkın hale gelmiştir. N-A-XTRA’ nın düşük karbon oranı da karakteristik özelliklerinden biridir. St52 yerine N-A-XTRA kullanıldığında ön ısıtma maliyetleri düşmektedir. 20mm’ye kadar ön ısıtmasız kaynaklanabilir ancak kaynak yöntemi önemlidir. Hem manuel hem de otomatik olarak kaynaklanabilir. Kaynağın hidrojen içeriği ve ısı çıkışına bağlı olarak, kaynak işlemi ön ısıtma altında yapılabilir. Çalışma sıcaklığı 250 derecenin üstüne çıkmamalıdır. Çelik özelliklerinin, kaynak sırasında termal çevrimlerle bozulmamasını sağlamak için, giriş gazı sıcaklığı için üst limit belirlenmelidir. Kaynak bağlantılarında istenilen mekanik özelliklerine bağlı olarak, kaynak sonrası ısıl işlem gerekli değildir. Yapı düzenlemelerinde gerilim giderme öngörülmüşse 530-580 derece arasında değişen sıcaklıklarda yapılmalıdır. Öngörülen yüksek gerilim giderme sıcaklıklarının altında genel olarak soğuk biçimlendirilir. Gerilim azaltma işlemi,  soğuk biçimlendirmenin etkisini azaltmak ve soğuk biçimlendirmeden dolayı bozulan sertliği düzeltmek için yapılırsa yeterli olacaktır. Gerilim gideren ısıl işlemin soğuk biçimlendirmenin etkilerini tam anlamıyla düzeltmediğini de bilmek gerekir. Sıcak biçimlendirme, izin verilen maksimum gerilim giderme sıcaklıklarının üstündeki işlemler de mümkündür. Ancak ilk yapılan ısıl işlemin etkisini gidermektedir. Bundan dolayı sıcak biçimlendirmeden sonra eşit bir ısıl işlem yapılması gereklidir.

XABO ve PERFORM Çelikleri Teknik Özellikleri Nelerdir?

XABO çeliklerindeki yüksek tokluk kaynak malzemesinden etkilenmiş bölgede de istenmektedir. Kaynak sonrasında çelik bilya püskürterek temizleme veya TIG ilaveleri, ana metalin yüksek yorulma direnci değerlerine sahip olmak için gerekli olan bir işlemdir. XABO 890 ve 960’ın kaynak işleminde metal aktif gaz yöntemi kullanıldığında buna uygun dolgu malzemeleri bulunmaktadır. Kaynak eklerinin, yaklaşık olarak normal ve yüksek mukavemetli çeliklerle aynı metal yorgunluğu direncini gösterdiği dikkate alınmalıdır. Soğuk ve sıcak biçimlendirme işlemi N-A-XTRA da olduğu gibi aynı şekiller de biçimlendirilebilir.

PERFORM çelikleri genel olarak araç altyapı iskeleti – araç altı parçaları, araç üstü vinç bomları ve beton pompa kamyonları, tarım makineleri, profiller ve konteyner üretiminde uzun zamanlardır başarıyla kullanıldığı bilinmektedir.

PERFORM çelikleri düşük karbon ve mikro alaşım elementler içererek üstün kaynaklanabilme özelliğine sahip olur. Temiz bir kimyasal kompozisyonu ve termomekanik haddeleme sayesinde geliştirilen ince tane yapısı PERFORM’un önemli özelliklerindendir. Bu sayede olağanüstü yumuşaklık ve şekil alma özellikleri doğmaktadır. PERFORM çelikleri düşük sertleşme eğilimi ve yüksek çatlama direnci gibi olumlu özelliklere sahiptir. PERFORM çoğunlukla sıcak haddelenmiş rulodan boy kesilmiş levhalar şeklinde olup akma mukavemeti en az 315 ile 700 MPa arasında değişkenlik göstermektedir. Üstün özellikleri ve yüksek yüzey kalitesi nedeniyle lazer kesim ile parça imalatlarına son derece uygundur.


XAR Çeliği Kullanım Alanları ve İşleme Yöntemleri

XAR çeliği ilk olarak 40 yıl kadar önce Duisburg’da üretilmiştir. Madencilik, ağır iş makinaları, çelik fabrikaları, çimento fabrikaları ve tarım makinaları sektörlerindeki özel uygulamalarda kullanılıyor olup 3mm ile 100mm kalınlıklar aralığında üretilmektedir. Problemler ve maliyetlerin artmasına neden olan aşınma ve yıpranmanın olduğu uygulamalarda önlem olarak XAR bir ThyssenKrupp Steel Europe çözümüdür. XAR’ın kimyasal kompozisyonu ve ısıl işlemi sonucu elde edilen yüksek sertlik değeri aşınmayı en aza indirirken ürün ömrünü de artırmaktadır. Tokluk ve soğuk şekillendirme işlemlerinin yanında darbe aşınmasına dayanımı niyobyum ile mikro alaşımlandırma işlemi sayesinde artmaktadır. Korozif (kimyasal aşınma) ortamlardaysa krom oranı aşınma dayanımını arttırmaktadır. Sade kimyasal kompozisyonu nedeniyle düşük karbon oranı XAR’ın kolayca bükülebilmesini ve kaynaklanmasını sağlar.

XAR çelikleri yüzey kalitesi için kumlanmış ve astarlanmış olarak teslim edilir. Düşük çinkolu silikat astar genellikle 12-18mikron kalınlığında uygulanmaktadır. Astarlanmış plakalar lazerde sıkıntısız bir şekilde kesilebilmektedir. İnorganik içerik kaynaklanmaya uygun olup boyanın temizlenmesine gerek yoktur.

XAR400, XAR450 ve XAR500 Çelik Özellikleri

XAR400 çelikleri klasik çeliklere oranla 5 kat daha ürün ömrünü arttırmaktadır. XAR400 yüksek aşınma mukavemetini iyi soğuk şekillendirme ve kaynaklanabilme özellikleriyle birleştirmiştir. 400 dereceye kadar yüksek çalışma şartlarında ( örn; çimento fabrikaları )  XAR400 W ısıya dayanıklı varyasyonu kullanılır. Oksijenle kesim yapılması tercih edilir. Ancak düşük kalınlıklarda şekil bozukluklarını önlemek için lazer veya plazma ile kesim yapılır. 30mm’e kadar normalde oksijenle kesim yapıldığında ön ısıtma gerekli değildir. Ancak kesim yapılacak parçanın 5 derenin altındaysa veya kesilmiş kenarlar sonraki işlemlerde soğuk şekillendirmeye maruz kalacaksa soğuk çatlak riskinin önlenmesi için 150 dereceye kadar ısıtma gerekli olacaktır.

XAR450 daha fazla aşınma dayanımının olduğu yerlerde XAR400’ün karakteristikleriyle kombine edilmiştir. Ferritik (dubleks paslanmaz çelik) dolgu metalleri ile kaynaklanmış yüksek gerilimli kaynak yerleri için, genel olarak ön ısıtma kullanılmalıdır. Kaynak için ön ısıtma sıcaklık seviyesi plaka kalınlığı ve yapının gerilme durumunu da göz önünde bulundurarak çalışma sıcaklığı 250'den fazla olmamalıdır. Oksijenle kesim yapılması tercih edilir. Ancak düşük kalınlıklarda şekil bozukluklarını önlemek için lazer veya plazma ile kesim yapılır. 20mm’e kadar normalde oksijenle kesim yapıldığında ön ısıtma gerekli değildir. Ancak kesim yapılacak parçanın 5 derenin altındaysa veya kesilmiş kenarlar sonraki işlemlerde soğuk şekillendirmeye maruz kalacaksa soğuk çatlak riskinin önlenmesi için 150 dereceye kadar ısıtma gerekli olacaktır.

XAR500 daha da yüksek aşınma şartlarının yanı sıra şekil alabilme ve kaynak da yapılabilmektedir. Östenitik dolgu metalleriyle kaynak yapmak için ön ısıtmaya genellikle ihtiyaç duyulmaz. Ferritik (dubleks paslanmaz çelik) dolgu metalleri ile kaynaklanmış yüksek gerilimli kaynak yerleri için, genel olarak ön ısıtma kullanılmalıdır. Kaynak için ön ısıtma sıcaklık seviyesi plaka kalınlığı ve yapının gerilme durumunu da göz önünde bulundurarak çalışma sıcaklığı 250'den fazla olmamalıdır. Oksijenle kesim yapılması tercih edilir. Ancak düşük kalınlıklarda şekil bozukluklarını önlemek için lazer veya plazma ile kesim yapılır. 10mm’e kadar normalde oksijenle kesim yapıldığında ön ısıtma gerekli değildir. Ancak kesim yapılacak parçanın 5 derenin altındaysa veya kesilmiş kenarlar sonraki işlemlerde soğuk şekillendirmeye maruz kalacaksa soğuk çatlak riskinin önlenmesi için 150 dereceye kadar ısıtma gerekli olacaktır.