COR-TEN (CORTEN - weathering steel - eskitme çelik); sanayi yapılarında, mimari ve estetik projelerde kullanılan korozyon (pas)dirençli, bakım istemeyen uzun ömürlü özel çeliktir.

 

COR-TEN Çelikleri, atmosferdeki yumuşak çelik ve düşük karbonlu çeliklere göre yüksek korozyon direnci gösteren çeliklerdir. Konvansiyonel çeliklerin mekanik özelliklerinin %30 daha fazlasını gösteren bu çelikler sayesinde yapı çeliklerinde kalınlığın azalmasına, dolayısı ile çelik ağırlığının azalmasına neden olmuşlardır.

COR-TEN Çelikleri, düşük alaşımlı yüksek mukavemetli çeliklerdir. Bu çelikler %0.2 ‘den daha az karbon ve toplamda %3-5 ‘i geçmeyecek şekilde Cu, Cr, Ni, P, Si, Mn gibi alaşım elementlerini içerirler.
 

Kullanım Alanları

Atmosferik korozyona karşı dirençli olması yanında mekanik özelliklerinin iyi olması ile köprüler, su boruları, binalarda dış cephe uygulamaları, tarım araçları, demiryolu vagonları, petrol kuyuları, liman inşaatları, petrokimya ekipmanları, kazan, baca ve açık havada sergilenecek sanatsal çalışmalar için çok uygun olmuştur. Günümüzde binaların dış cephe kaplamalarında özellikle tercih edilmektedir.

Broşür Bilgi Notu